وقتی زبان‌آموز به‌تازگی یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کرده است، معمولاً سؤالات زیادی در ذهن وی نقش می‌بندد. یکی از رایج‌ترین سؤالات در رابطه با مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی است:

مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی در حد “روان” چقدر است؟ مدت زمان لازم برای گرفتن آیلتس (IELTS) / تافل (TOEFL) / پی تی ای PTE چقدر است؟ یادگیری زبان انگلیسی چقدر طول می‌کشد؟ و سؤالاتی ازاین‌دست.

به نظر بنده این سؤالات بیشتر به این دلیل به وجود می‌آید که آدم‌ها عطش زیادی نسبت به سریع و ساده انجام دادن کارها پیداکرده‌اند. درواقع اگر جستجویی در گوگل انجام دهید، می‌بینید که “یادگیری سریع زبان انگلیسی” و “یادگیری آسان زبان انگلیسی” دو کلمه‌ی کلیدی مهم است که خیلی‌ها از آن، در جستجوی خود برای یافتن روش‌های مختلف یادگیری زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. پرسیدن این سؤال که “یادگیری زبان انگلیسی چقدر طول می‌کشد” مانند این است که به یک کلاس ورزشی کنگ‌فو برویم و از استاد کنگ‌فو بپرسیم:

ببخشید استاد! چقدر طول میکشه که منم کمربند سیاه مثل تو بگیرم؟!!

خیلی واضح است که داشتن این‌چنین نگرشی به مسائل (حل ساده و سریع مسائل)، اصلاً نگرش مناسبی نیست. زیرا برای حل مسائلی مثل یادگیری زبان انگلیسی، پروسه‌ای طولانی و زمان‌بر نیاز است. و اگر این پروسه، به‌عنوان عاملی ناخوشایند، که بایستی هر چه سریع‌تر از شر آن خلاص شد، دیده شود؛ زبان‌آموز احتمالاً هیچ‌گاه به حد روان صحبت کردن در یادگیری زبان انگلیسی نمی‌رسد.

بنابراین این سؤال را نبایستی بپرسیم که مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی چقدر است. بلکه بایستی از خودتان بپرسید که برای یادگیری زبان انگلیسی چقدر زمان در اختیار دارید. یا به چه شدتی مایل هستید که زبان انگلیسی را یاد بگیرید.
دقیقاً فلان مقدار زمان برای یادگیری فلان چیز نیاز است. بعضی‌ها علاقه و زمان زیادی دارند و می‌توانند یک‌ساله چیزی که برای افراد عادی 4 سال زمان می‌برد را یاد بگیرند. بعضی‌ها هم علاقه‌ی آن‌چنانی ندارند و یا زمان کافی ندارند که طبیعتاً زمان خیلی بیشتری طول می‌کشد.

Chat